BARF – co to je?
BARF (Bones and Raw Food) je zkratka z angličtiny, která v překladu znamená kosti a syrovou potravu (syrové maso, zelenina, ovoce, byliny). Jedná se o metodu výživy masožravých domácích zvířat přirozeným způsobem. Jak víme, pes se vyvinul z vlka a je odjakživa masožravec. Je důležité, aby jídelníček psa byl vyvážený a pestrý, protože pouze pes, který je dobře krmený, je zdravý pes. Správnou skladbou dostane všechny živiny, které potřebuje. Štěňata dle věku je vhodné krmit 3-5x denně, v případě mladých psů 3x denně. Dospělého psa bychom měli krmit alespoň 2x denně. Je také důležité, abychom psovi nepodávali zmrzlou ani studenou potravu – vyvarujeme se tak možným zažívacím obtížím.
Výhody
1. Víme, čím krmíme psa
- Máme přehled o tom, co přesně pes sežere. Nedostává do sebe barviva ani konzervanty.
2. Zdravotní výhody
- Zdravá a lesklá srst
- Omezená tvorba zubního kamene
- Pevnost svalů, vazů a šlach
- Silnější imunita
- Méně růstových problémů u štěňat
3. Správně fungující zažívání
- Pes krmený metodou BARF má „silnější žaludek“ a jen tak něco ho nerozhází – zažívací potíže jako zvracení nebo průjem jsou minimalizovány (v případě že pes venku něco sežere).
4. Menší riziko nákazy parazitů
- Když zažívání psa funguje správně, poradí si také lépe i s případnými parazity díky kyselejšímu pH prostředí v žaludku. Při optimálním složení potravy pes tráví max. 24 hodin, čímž je riziko usídlení parazitů minimalizováno. Granule se tráví dokonce až 3 dny!
5. Využití potravy
- Oproti granulím, při krmení čerstvou stravou pes vyprodukuje minimum odpadu, jelikož potravu kterou sní, dostatečně vstřebá a využije. Pes při barfování také pije méně (získává ji i z potravy), než když je krmen granulemi.
6. V případě potřeby psa je možné okamžitě změnit krmnou dávku
- Při barfování máme k dispozici mnoho druhů potravin. V případě potřeby psa můžeme denně stravu upravit (trénink, nemoc apod.).
7. Chutnost
- BARF je pro psa nejen výživný, ale také velmi chutný. Z vlastní zkušenosti můžeme říct, že se naši psi na jídlo opravdu těší!
Nevýhody
1. Časová náročnost
- Psovi je potřeba dávku nachystat, což může zabrat spoustu času. Avšak pokud si dávky připravíte dopředu a i s přílohami zamrazíte, pak vám jen stačí dávku před krmením správně rozmrazit s dostatečným předstihem.
2. Nákup masa
- Druhů masa je spoustu, a samotným nákupem taky strávíte nějaký ten čas. Je potřeba si zjistit, odkud budete maso brát.
- Nakupovat můžete nejen v řeznictví, ale i u nás! Nabízíme kvalitní maso pro BARF, včetně doplňků stravy a příloh!
3. Skladování masa
- Tento problém může nastat v případě že máte většího psa nebo větší počet psů a je potřeba více místa pro uskladnění dávek. U malých plemen vám bude stačit část mrazáku, v případě větších nebo více psů je potom lepší investovat do většího mrazáku.
4. Krmení psa na cestách
- V případě že se psem často cestujete, můžete jako alternativu krmení použít granule, konzervy nebo sušené maso.
Čerstvá strava vs. průmyslově vyráběná krmiva
Pes nemá ve slinách žádné trávící enzymy. Sliny psa slouží jen k obalení potravy pro přesun z dutiny ústní do žaludku. Produkci trávicích enzymů však aktivuje maso – v případě že pes dostává pouze granule (velké množství rostlinných složek) a maso jako podnět pro aktivaci enzymů chybí, nevytváří se dostatečné množství žaludečních šťáv a potrava není dokonale strávena. Průmyslově vyráběná krmiva v zažívacím traktu zůstávají déle, což může vytvářet vhodné prostředí pro parazity. Jelikož není krmivo dokonale využito, je více zatěžována slinivka a vzniká velké množství odpadu.
Pes krmený čerstvou potravou má vhodnější prostředí pro trávení, jelikož žaludeční kyseliny obsahují větší množství kyseliny chlorovodíkové a pH prostředí žaludku se tak pohybuje v hodnotě 0,5-1. Zvíře snadněji tráví větší kusy masa i kosti. Kyselé pH rovněž likviduje případné zárodky bakterií, plísní a parazitů.
Co patří do jídelníčku?
1. Maso a vnitřnosti
- 50-60 % (svalovina, vnitřnosti, tuk, šlachy a kůže)
- Hlavní zdroj živin, zejména plnohodnotných bílkovin
- Maso obsahuje 50-80 % vody, 15-25 % bílkovin, 2-50 % tuku, vitamíny (A, B), minerály a stopové prvky (vápník, hořčík, fosfor, draslík, sodík, železo)
- Poměr svalovina vs. vnitřnosti – 70:30 (více vnitřností může vyvolat projímavé účinky)
- Druhy masa: Kuřecí, drůbeží, hovězí, vepřové, telecí, skopové, jehněčí, kozí, králičí, krůtí, kachní, husí, rybí, zvěřina, koňské, pštrosí, klokaní
- Vnitřnosti: játra, ledviny, slezina, srdce, jazyk, dršťky, žaludky (vepřové, drůbeží), vemeno, plíce, mozeček, krev
2. Kosti
- 20-30%
- Velmi důležitá nenahraditelná součást jídelníčku (obsahují dobře vstřebatelný vápník)
- Pouze syrové a masité
- NIKDY nepodáváme vařené kosti nebo jinak tepelně upravené! – tepelnou úpravou se mění struktura kosti (možnost lámání na ostré kousky) a můžeme tak psovi ublížit.
- Používané: drůbeží (stehna, křídla, skelety, krky), hovězí a vepřové (masité žebra).
- Velké množství kostí může způsobit zácpu
3. Přílohy – zelenina, ovoce, byliny, obilné přílohy
- 20-30 %
- Přílohy se skládají zhruba z 60 % zeleniny, 30 % ovoce a 10 % obilné přílohy.
- Zeleninu je vhodné spařit nebo přemrazit, protože syrová je pro psy hůře stravitelná
- Obilné přílohy: ovesné vločky, těstoviny, rýže, kroupy, pohanka, jáhly
4. Mléčné výrobky
- V krmné dávce se počítají jako maso
- Využitelný vápník a fosfor
- 2x týdně lze přidávat – acidofilní mléko, kefírové mléko, bílý jogurt, zakysanou smetanu, tvaroh, čerstvé neupravené mléko (kravské, ovčí, kozí)
- Nízkotučné produkty pes nevyužije – proto volit polotučné/tučné produkty
5. Vejce
- Žloutek obsahuje velké množství cholesterolu, esenciální nenasycené mastné kyseliny (linolenová), vitamíny a minerály = vhodný pro srst, můžeme jej podávat syrový
i vařený - Bílek obsahuje protein avidin – ten narušuje vstřebávání vitaminu H (biotin) = raději bílek podávat vařený (avidin se teplem ničí)
- Skořápka je bohatá na minerály (vápník) – pro využitelnost je lepší skořápky nadrtit a pro uvolnění vápníku zakápnout citrónovou šťávou
6. Oříšky a semínka
- Vysoká využitelnost vápníku
- Potřeba je rozdrtit/rozemlít/rozvařit
- Můžeme použít například: Sezamové semínko, Dýňové semínko, Slunečnicové semínko, Mák setý, Vojtěšku, Kokos, Vlašský ořech, Lískový ořech, Para ořech, Mandle
7. Oleje
- Jsou přidávány pro esenciální mastné kyseliny, které si organismus psa nedokáže vytvořit
- Oleje: lososový, lněný, dýňový, olivový, slunečnicový, rybí, pupalkový, brutnákový, makový
8. Minerální doplňky a vitamíny
- Pro zdravé psy je nejlepší používat přírodní zdroje – hnědé mořské řasy, červené mořské řasy (karagen), Chlorella, Spirulina, kvasnice (pangamin), vitamin C, vápník
ZDROJ: Čerpáno z vlastních zkušeností + kniha od Kateřiny Novosádové - BARF - krmení psa přirozenou stravou